۳ صنعت پیشرو در مصرف آب

۳ صنعت پیشرو در مصرف آب

۳ صنعت پیشرو در مصرف آب

۳ صنعت پیشرو در مصرف آب ایران قرار است تا سال ۱۴۰۴ به مرز کشورهای نوظهور صنعتی برسد. بدون شک رشد صنعت، بدون اختصاص سهم بیشتری از آب به صنایع امکانپذیر نخواهد بود.

همین است که به گفته سید محمدعلی سیدابریشمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بنا بر تصمیم شورای‌عالی آب کشور، سهم آب بخش صنعت که هم‌اینک۱/۷درصد کل آب مصرفی است تا سال ۱۴۰۴ به ۵درصد افزایش می‌یابد،

در حالی که اکنون بیشترین آب مصرفی در بخش کشاورزی گزارش شده، کارشناسان معتقدند اختصاص این میزان آب به صنعت و نظارت بر مصرف آب در بخش کشاورزی از طریق مکانیزه کردن آن، می‌تواند ۱۰ برابر فرصت شغلی ایجاد کند.

مصرف صنعتی آب به ۴ گروه تقسیم می‌شود: نیاز آب خنک‌کننده، نیاز صنایع مادر، نیاز صنایع بزرگ و نیاز صنایع کوچک و متوسط؛ که صنایع کوچک و متوسط کمتر از ۵۰ مترمکعب بر روز آب مصرف می‌کنند. هرچند این رقم در نگاه نخست نسبت به صنایع بزرگ اندک به نظر می‌رسد اما با درنظر داشتن ۸۱هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در کشور، حجم انبوهی از آب لازم است.

نتایج آمارگیری از ویژگی‌های محیط‌زیستی کارگاهی صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر در سال ۱۳۹۲، که از سوی مرکز آمار ایران به‌تازگی منتشر شده است، نشان می‌دهد که تعداد ۱۴ هزار و ۶۹۷ کارگاه فعال صنعتی در کشور وجود داشته و میزان آب مصرفی خریداری شده در کارگاه‌های صنعتی با بیش از ۱۰ کارگر ۲/۸میلیارد مترمکعب (۲۸۷۸ میلیون مترمکعب) بوده است.
مقدار مصرف آب کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر، ۴۹۱۷میلیون مترمکعب بوده که از این مقدار ۴۲۱۵میلیون مترمکعب (۸۵/۷درصد) در بخش تولید و ۳۰۸میلیون مترمکعب (۶/۳درصد) در بخش آشامیدن و بهداشتی مصرف شده است.

این در حالی است که بیشترین مقدار مصرف آب در کارگاه‌های صنعتی با فعالیت «تولید مواد و محصولات شیمیایی»، «تولید زغال کک- پالایشگاه‌های نفت و سوخت‌های هسته‌ای» و «صنایع مواد غذایی و آشامیدنی» به ترتیب ۳۳۱۱، ۶۱۲ و ۴۱۳میلیون مترمکعب بوده است. بررسی مقدار آب مصرفی کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر به تفکیک استان‌های کشور در سال ۱۳۹۲ نیز نشان می‌دهد بیشترین میزان مصرف به استان‌های بوشهر، خوزستان و مازندران به ترتیب ۲۹۴۰، ۷۷۱ و ۲۶۲میلیون مترمکعب تعلق دارد و برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و کردستان کمترین میزان ثبت شده است.

چندی‌پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیشتازان مصرف آب در بخش صنعت را در گزارشی معرفی کرد. در این گزارش که از سوی دفتر آمار و فرآوری داده‌های معاونت برنامه‌ریزی وزارتخانه منتشر شد اطلاعات کارگاه‌های بالاتر از ۱۰ نفر کارکن حاصل از سرشماری مرکز آمار ایران تحلیل شده است.

براساس این گزارش، ارزش آب مصرفی کارگاه‌های بالاتر از ۱۰ نفر کارکن در سال‌های گذشته صعودی بوده و همین روند برای میزان مصرف نیز صادق است. نکته قابل تامل آن بود که رشد میزان مصرف آب همواره کمتر از رشد ارزش مصرف است که این مربوط به افزایش قیمت آب است. با درنظر گرفتن شروع قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، در سال ۹۰ کاهش چشمگیر مصرف آب در صنعت مشهود است.نتایج این بررسی براساس سرانه مصرف آب (سرانه مصرف آب در هر گروه صنعت تقسیم بر تعداد شاغلان است) نشان می‌دهد که بیشترین میزان مصرف مربوط به صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی است؛ فعالیت این گروه در سال‌های گذشته روند متناوبی را طی کرده ولی در سال ۹۰ کاهش چشمگیر سرانه مصرف را تجربه کرده است.

گروه فعالیت «تولید کاغذ و محصولات کاغذی» رتبه بعدی را دراختیار دارد که روند قبلی خود را حفظ کرده است. نکته قابل تامل مربوط به صنایع تولید زغال کک- پالایشگاه‌های نفت و سوخت هسته‌ای است.این گروه در سال‌های اخیر همواره به‌عنوان رتبه نخست در سرانه مصرف آب در بخش صنعت معرفی شده است، ولی بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، مصرف آب در صنعت نام‌برده با کاهش روبه‌رو شده است؛ به نحوی که میزان مصرف آب در این صنعت از ۲/۸هزار مترمکعب به ازای هر نفر در سال ۸۹ به ۹/۱هزار مترمکعب به ازای هر نفر در سال ۹۰ رسیده است. البته سرانه مصرف آب این صنعت در چند سال اخیر روند نزولی داشته و در سال ۹۰ به کمترین میزان خود رسیده است. استفاده از چاه‌های آب اختصاصی در کارگاه‌های کد فعالیت ۲۳ (صنایع تولید زغال کک- پالایشگاه‌های نفت و سوخت هسته‌ای) می‌تواند یکی از دلایل این کاهش باشد. میزان مصرف آب در این صنعت در سال ۸۴ معادل ۴/۱۶هزار مترمکعب به ازای هر نفر بوده که از سال ۸۶ به ۸/۱۶هزار مترمکعب به ازای هر نفر می‌رسد. اما از سال ۸۷ روند نزولی مصرف آب در این گروه شروع می‌شود؛ به‌طوری‌که در سال ۸۷ مصرف آب در این گروه به ۷/۱۲هزار مترمکعب به ازای هر نفر می‌رسد و در سال ۸۸ نیز مصرف آب در این گروه به ۵/۸هزار مترمکعب به ازای هر نفر کاهش می‌یابد. به‌طور تقریبی در تمامی صنایع پرمصرف یعنی «صنایع مواد غذایی و آشامیدنی»، «تولید کاغذ و محصولات کاغذی»، «صنایع تولید زغال کک-پالایشگاه‌های نفت و سوخت‌های هسته‌ای»، «صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی» و «تولید فلزات اساسی» کاهش سرانه مصرف مشهود است.۳ صنعت پیشرو در مصرف آب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *