تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی ؛ آب کشاورزی آبی است که برای تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. این آب برای آبیاری، استفاده از آفت کش ها و کود مصرف می شود. آب مورد استفاده در کشاورزی حدود ۶۵ درصد مصارف آب شیرین جهان را شامل می شود. مصارف آب کشاورزی در ایران بسیار بیشتر است و حدود ۹۲ درصد مصارف آب مربوط به این بخش می گردد.

تصفیه آب کشاورزی - رایمون" src="https://raymongroup.ir/wp-content/uploads/2017/12/reuse1.jpg" alt="تصفیه آب کشاورزی - رایمون" width="300" height="300" />

منابع آب کشاورزی

منابع آب کشاورزی از دو بخش آب های سطحی و آب زیر زمینی تامین می شود. مطابق آمار، ۳۱ درصد  منابع آب سطحی صرف مصارف کشاورزی می شود اما این مقدار در آب های زیرزمینی بسیار بیشتر است و به حدود  ۶۸ درصد می رسد. از جمله آب های سطحی تامین کننده آب کشاورزی می توان به رودخانه و دریاچه ها اشاره کرد. منابع آب زیرزمینی نیز شامل آب چاه ها و قنات می باشد.

کیفیت آب برداشت شده از این منابع معمولا مناسب مصرف برای کشاورزی نمی باشد. برای مثال یکی از مشخصات این گونه آب ها که باید مورد بررسی و کنترل قرار گیرد، pH می باشد. همچنین وجود برخی ترکیبات آلی و معدنی، که باعث ایجاد طعم و بو در آب می شوند نیز می بایست مورد بررسی و کنترل قرار گیرند. برخی از منابع آب نیز ممکن است حاوی ذرات شن و ماسه و رسوب باشند. این امر می تواند موجب آسیب رسیدن به لوله ها و اتصالات شود.

تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی - رایمون

فرآیند تصفیه آب کشاورزی

با توجه به ویژگی های آب خام مورد استفاده در کشاورزی که در بالا به آن اشاره شد، حال به شرح فرآیند های تصفیه ی آن می پردازیم.

  1. آشغالگیر: در صورتی که منبع آب خام ورودی، آب های سطحی مانند رودخانه و دریاچه ها باشد، می بایست از این واحد به منظور جلوگیری از ورود جامدات درشت به تصفیه خانه استفاده نمود. زمانی که منبع آب ورودی، منابع آب زیرزمینی باشند، معمولا از این واحد استفاده نمی شود.
  2. انعقاد و لخته سازی: به منظور حذف جامدات معلق و کلوئیدی از جریان ورودی، از واحد های انعقاد و لخته سازی استفاده می شود. عموما در این واحد ها ماده ی شیمیایی ای به آب اضافه می شود تا عملیات انعقاد انجام شود. پس از آن نیز فرآیند لخته سازی صورت می گیرد. پس از این واحد ها، لخته هایی در آب تشکیل می شود که می بایست از جریان حذف شوند. بدین منظور می توان از واحد ته نشینی استفاده نمود. به منظور انجام فرآیند انعقاد و لخته سازی روش های مختلفی وجود دارد.
  3. تصفیه آب کشاورزی - رایمونفیلتراسیون: در این واحد، جامدات معلقی که در مراحل قبلی تصفیه حذف نشده اند، با عبور از مدیا هایی که در بستر فیلتر ریخته شده است، حذف می شوند. فیلتراسیون انواع مختلفی دارد. روش هایی مانند اولترا فیلتراسیون و نانو فیلتراسیون جزو فیلتراسیون پیشرفته به حساب می آیند و زمانی استفاده می شوند که قصد تصفیه ی آب برای مصارفی همچون صنعت را داشته باشیم. در فیلتراسیون متعارف آب، عموما از فیلتر های تند و کند ماسه ای استفاده می شود.
  4. گند زدایی: گندزدایی به دو روش فیزیکی و شیمیایی انجام می گیرد. ازجمله روش های فیزیکی می توان به استفاده از لامپ UV اشاره نمود. روش هایی همچون کلرزنی و ازن زنی جزو روش های شیمیایی گندزدایی می باشند. در حال حاضر معمولا از کلرزنی به منظور گندزدایی استفاده می شود.

تصفیه آب کشاورزی

تصفیه آب کشاورزی - رایمون

ضرورت تصفیه آب کشاورزی

به منظور تصفیه آب کشاورزی، می بایست با توجه به کیفیت آب خام و یا پساب ورودی به سیستم تصفیه و استاندارد خروجی که همان استاندارد آبیاری و کشاورزی می باشد، از واحد های عملیاتی فیزیکی و فرآیندی شیمیایی استفاده نمود. لازم به ذکر است که گاهی ممکن است به دلیل کیفیت پایین آب خام یا پساب ورودی، لازم باشد که از واحد های تصفیه ی دیگری نیز علاوه بر واحد های مذکور استفاده نمود. آب مورد استفاده در کشاورزی، تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی و سلامت مصرف کنندگان این محصولات دارد. لذا تصفیه آب کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید