آب و فاضلاب ها برای استفاده و برای برگشت به محیط یا استفاده مجدد نیاز به تصفیه  دارند. روشهای مختلفی برای تصفیه آب ها و فاضلاب ها وجود دارد

تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟

تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟

تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟

آب و فاضلاب ها برای استفاده و برای برگشت به محیط یا استفاده مجدد نیاز به تصفیه  دارند. روشهای مختلفی برای تصفیه آب ها و فاضلاب ها وجود دارد که بسته به مصارف آب و نوع آلودگی از این روشها استفاده می‌شود. عمده‌ترین‌ روشهای تصفیه آب عبارت‌اند از:

تصفیه مکانیکی آب

تصفیه شیمیایی آب

تصفیه آب به روش اسمز معکوس

تصفیه بیوشیمیایی آب

فیلتراسیون آب

بررسی روش‌های تصفیه آب خانگی و کاربرد آنها

تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟

دستگاههای تصفیه آب خانگی برای حذف یا کاهـش مواد زائد آب آشامیدنی بکار میروند. این مواد عمدتا عبارتند از :

الف ) سختی آب

ب )   کلر و ترکیبات بیماریزای کلر

ج )   فلزات سنگین

د )   آلودگی‌های میکربی

تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟

در زیر به بررسی این پارامترها و روشهای تصفیه آن‌ها می‌پردازیم :

۱-   مواد زائد آب

الف) سختی آب

املاح موجود در آب موجب بالا رفتن سختی آب می‌شوند

تماس آب با ترکیبات آهکی موجود در زمین باعث ورود عوامل سختی در آب‌ها شده و معمولا آب‌های زیرزمینی از سختی زیادتری نسبت به آب‌های سطحی برخوردارند.

سختی آب، عملا شاخص میزان فعل و انفعال آب با صابون است و برای شستشو با آب‌های سخت تر به صابون زیادتری نیاز است. سختی آب به مجموعه املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب بر حسب میلی  گرم در لیتر کربنات کلسیم اطلاق میشود.

طبقه بندی آب‌ها از نظر سختی بشرح زیر میباشد :

آب‌ های سبک ۶۰-۰ میلی گرم در لیتر
آب‌ های با سختی متوسط ۱۲۰-۶۰ میلی گرم در لیتر
آب‌ های سخت ۱۸۰-۱۲۰ میلی گرم در لیتر
آب‌ های خیلی سخت بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در لیتر

آب‌های سخت ( بدون استفاده از تصفیه آب ) در درجه حرارت بالا در جداره کتری و دیگ‌های بخار رسوبات کربنات کلسیم ایجاد میکند. مطالعات اخیر نشان داده که مصرف آب‌های سخت تر بعلت وجود منیزیم و کلسیم مرگ‌های ناگهانی ناشی از امراض قلبی و عروقی را به شدت کاهش میدهد.

در حال حاضر هیچگونه رابطه ای میان پیدایش سنگ کلیه و سختی آب گزارش نشده است. علاوه بر این وجود کلسیم و منیزیم در آبهای آشامیدنی سخت مانع جذب فلزات سنگین نظیر سرب، کادمیوم، روی و مس و رسوب آنها در استخوانها می‌شود.

تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟

در عین حال در نقاطی از روسیه که از آب‌های نسبتا سخت استفاده می‌کنند  و از تصفیه آب استفاده کمتری می کنند به مواردی از پیدایش سنگ در مجاری ادرار برخورده اند. این موضوع تقریبا در آب‌های با سختی ۵۰۰ میلی گرم در لیتر کربنات کلسیم به اثبات رسیده است.

از سوی دیگر در نقاطی که از آب‌های نرم تر استفاده می‌شود و یا از تصفیه آب استفاده می کنند، به فشار خون، وجود چربی و کلسترول در خون برخورده اند که هر دوی این عوامل میتواند در مرگ‌های ناگهانی بسیار مؤثر باشد. به طور کلی میتوان گفت که در نقاطی که آب سخت مصرف می‌شود امراض قلبی کمتر از نقاطی است که ساکنین آنها آب‌های سبک تر مصرف می‌کنند. به علاوه بروز سکته‌های قلبی در نقاط با آب‌های سخت تر به مراتب کم تر از نقاط با آب‌های سبک تر است .

ب) کلـر

برای میکروب زدایی، در تصفیه خانه‌های شهری کلر به آب افزوده میشود

<a href=تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟" width="900" height="450" />کلر و ترکیبات آن برای ضدعفونی آب آشامیدنی در تصفیه خانه‌ها به آب اضافه میگردد. در سالهای اخیر تحقیقات بعمل آمده نشان داده اند که مواد آلی موجود در آب با کلر ترکیب شده و ایجاد تری‌هالومتان‌ها، کلرات و سایر ترکیبات جانبی مضر و سمی‌می‌نمایند که باعث بروز انواع بیماریهای صعب العلاج در انسان میگردند.

تصفیه آب و فاضلاب ها چگونه انجام می شود؟

ج) فلزات سنگین

فلزات سنگین از طریق نفوذ پساب صنعتی در آب آشامیدنی به انسان منتقل میشود

فلزات سنگین با توجه به توسعه شهرنشینی و صنایع که منجر به افزایش میزان فاضلاب و پساب تولید گردیده است، عمدتا از طریق دفع نادرست و غیربهداشتی فاضلاب شهری و پساب صنعتی وارد محیط زیست می‌گردد. مرگ و میرهای آبزیان در اثر تخلیه پساب‌های محتوی فلزات سنگین در دنیا و ایران بی سابقه نیست .فلزات سنگین شامل سرب، جیوه، روی، نیکل، کرم، کادمیوم و غیره میباشد. وجود فلزات سنگین در غلظت بیش از استاندارد در آب شرب باعث عوارض مختلف نظیر مسمومیت، حساسیت شدید، ضایعات کروموزومی، عقب افتادگی ذهنی، فراموشی، پارکینسن، سنگ کلیه، نرمی‌استخوان و انواع سرطان منجمله سرطان پروستات میگردد. یکی از کارشناسان محیط زیست، آلودگی محیط مخصوصا آب با فلزات سنگین را بعنوان بزرگترین گناهی که بشر در طبیعت انجام میدهد ارزیابی نموده است..

د) میکرواورگانیزم‌های بیماری زا

میکربها از طریق نفوذ فاضلاب انسانی در آب آشامیدنی به انسان منتقل می‌شوند.

امراض مختلفی بوسیله آب به انسان منتقل می‌شوند. از جمله این امراض می‌توان وبا، حصبه، اسهال میکربی و خونی، هپاتیت، سل، دیفتری، انگلهای خونی و کبدی را نام برد. عوامل بروز این بیماریها که شامل تک یاخته‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها، کرم‌ها و انگلها می‌باشند، از طریق نفوذ فاضلاب در آب آشامیدنی به انسان منتقل می‌شود. بیماری‌های ناشی از آب آلوده سالانه نزدیک به یک میلیارد انسان را در روی کره زمین مبتلا می‌کند و باعث مرگ حدود ۱۰ میلیون نفر می‌شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید